A jemeni húszi lázadók támadásai és az arra adott amerikai és brit válaszlépések miatt feszült a helyzet a Vörös-tengeren, ezért komoly fennakadások alakultak ki a globális kereskedelem nyolcadát lebonyolító Szuezi-csatornán keresztül történő áruszállításban, a hajók jellemzően a jóval hosszabb, így költségesebb útvonalat választják Dél-Afrika felé, emiatt egyes nyersanyagok, áruk átmenetileg nem érhetők el. A kialakult helyzet fennakadásokat okoz több európai gyár működésében, de hatással lehet az inflációra, és még a károsanyag-kibocsátásra is.
Az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) központi bankjai, köztük Katar és az Egyesült Arab Emírségek, úgy döntöttek, hogy változatlanul fenntartják kamatlábaikat, tükrözve a Federal Reserve döntését, hogy megvédjék valutáik dollárhoz való kötöttségét.
Kilőtt az európai gáz ára hétfő reggel, miután szombat hajnalban átfogó támadás érte Izraelt a palesztin Hamász részéről. Ugyan az uniós országok rekord töltöttségi szint közelében lévő készletei miatt alapvetően nem került veszélybe a kontinens gázellátása, a történtek azonban nagyobb hullámokat vetettek a téli időszak közeledtével alapvetően volatilis energiapiacon is. Emellett a bizonytalanságokat tovább erősítette, hogy hétvégén szivárgás miatt leállították a finn-észt tenger alatti gázvezetéket.
Malcolm Gladwell kanadai származású történész, számos magyarra is lefordított nagy sikerű könyv szerzője, nemrégiben Budapesten járt a Brain Bar jövőfesztiválon. A világ nagy problémáira összefüggéseiben rávilágítani tudó Gladwell-lel elsősorban az oktatás jelene, jövője és a társadalomra gyakorolt hatásáról kapcsán beszélgettünk. Milyen hatása lehet az online oktatásnak? Milyen egyetemek kellenek a fejlődő országokban? Milyennek kellene lennie a jövő könyvtárainak? Ezekre és hasonló kérdésekre kerestük a választ.
Sürgős lépéseket sürgetett helyi idő szerint csütörtökön New Yorkban David Beasley, az ENSZ Élelmezési Világprogramjának (WFP) vezetője, aki szerint éhínség kopogtat a világ ajtaján, amely "tökéletes viharral tetézett tökéletes viharral néz szembe".
Hamarosan visszatérhet a volatilitás a piacokra, mivel ismét olyan geopolitikai kockázatok alakultak ki, melyek bármikor negatív hatással lehetnek - mondták a Bloombergnek nyilatkozó elemzők. A szakértők szerint a következő egy hétben rögtön három fronton is támadhatnak ezek a kockázatok.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) bízik abban, hogy a Perzsa(Arab)-öböl mentén fekvő olajmonarchiák képesek végrehajtani az alacsony olajárak miatt szükséges nagy költségvetési kiigazításokat - jelentette ki Christine Lagarde, a valutaalap vezérigazgatója hétfőn egy Abu-Dzabiban tartott tanácskozáson.
Minden tagállamnak át kell írnia az adórendszerét.
Üzenetértékű kijelentés Donald Trump felé.
„Oroszországot nem érdekli a béke, Moszkva időhúzó játszmát folytat”.
Hamarosan minden kiderül.
Állam volt az államban a „Német Királyság”.
Az OTP lehet a nap nyertese?
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.